Gwarancje de minimis dla małych przedsiębiorców

gwarancje de minimis

Autor: Images_of_Money

Dla większości małych przedsiębiorców w dzisiejszych czasach nie lada wyzwaniem jest otrzymanie kredytu obrotowego, który pozwoliłby firmie na większy rozwój. W wyjątkowo trudnej sytuacji są te firmy, które działają od niedawna i nie mają możliwości przedstawienia bankom stosownego zabezpieczenia. W takiej przypadku jedynym rozwiązaniem jest pomoc de minimis. Jest to taki rodzaj pomocy, który nie zakłóca konkurencji na rynku, ale pozwala się rozwijać, a przy tym jest to rozwiązanie tanie i proste.

W momencie, kiedy żaden bank nie chce przyznać firmie kredytu obrotowego, gwarancja de minimis jest alternatywą, po jaką sięga się coraz częściej. Najczęściej jest to wsparcie o stosunkowo niewielkich rozmiarach, nie może ono przekroczyć kwoty 200 tysięcy euro na przestrzeni trzech lat podatkowych. W przypadku sektora transportu drogowego pomoc jest mniejsza – maksymalnie 100 tysięcy euro.

O taką pomoc można starać się na dwa sposoby. Możemy zwrócić się o dofinansowanie u różnych instytucji państwowych uzyskując w ten sposób zwolnienie podatkowe albo starając się o otrzymanie dotacji unijnej. Drugą opcją jest skorzystanie z gwarancji de minimis, która umożliwia otrzymanie kredytu. Idea pomocy de minimis dotyczy założenia, że prawo nie kłopocze się drobiazgami, dlatego pomoc, która nie zachwieje równowagi konkurencji na rynku, nie musi zostać zgłoszona do Komisji Europejskiej. Pieniądze uzyskane dzięki takiemu wsparciu można przeznaczyć między innymi na wydatki związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej, na zakup usług doradczych, a także na szkolenia, czy również na adaptację budynków oraz pomieszczeń mających służyć za miejsce pracy. Możemy kupić lub wziąć w leasing zwrotny lub finansowy sprzęty oraz systemy informatyczne.

Należy jednak pamiętać, że pomimo iż wszystkie sektory gospodarki mogą liczyć na pomoc, to istnieje kilka wyjątków. Wyłączona z pomocy de minimis jest między innymi działalność w sektorze węgla kamiennego, czy projekty, które faworyzują towary produkcji krajowej na szkodę towarów importowanych. Nie otrzymamy też pomocy chociażby na zakup środka transportu. Paradoksalnie z pomocy wykluczone są również przedsiębiorstwa w trudnej sytuacji finansowej. Jeśli rozpoczniemy dany projekt przed złożeniem wniosku o pomoc, również jej nie otrzymamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.