Gospodarka cyfrowa w Polsce – wciąż w tyle rankingów

branża IT

Gospodarka cyfrowa w naszym kraju pozostawia sporo do życzenia. Potwierdza to ranking DESI, który przedstawia kraje o najwyższym poziomie rozwoju cyfrowego na świecie. Polska zajmuje w nim dopiero 22. pozycję. Jak to poprawić?

Digital Economy and Society Index (DESI) to zestawienie krajów o najwyższym stopniu rozwoju cyfrowego. Polska wypada w nim dość słabo, zajmując dopiero 22. miejsce. Co jest powodem i jak można temu zaradzić? Na ten temat polscy politycy rozmawiali w ubiegłym tygodniu z unijnym komisarzem ds. jednolitego rynku cyfrowego Andrusem Ansipem.

W spotkaniu z wizytującym Polskę przedstawicielem Komisji Europejskiej udział wzięli m.in. minister rozwoju Mateusz Morawiecki i minister cyfryzacji Anna Strężyńska. Komisarz UE przedstawił zastrzeżenia wobec polskiej gospodarki cyfrowej, ale znalazł też szereg pozytywnych punktów, za które pochwalił nasz kraj. Na pochwałę zasługiwał głównie bezprzewodowy internet szerokopasmowy. Dostęp do niego jest w Polsce na tyle powszechny, że w tej kategorii zajmujemy 5. miejsce w całej Unii. Doceniono także coraz większą liczbę osób korzystających z opcji składania formularzy podatkowych drogą zdalną. Zaznaczono jednak, że choć w Polsce z e-deklaracji korzysta prawie 50% podatników, to jednak w Estonii odsetek ten wynosi 95%. Oznacza to, że wciąż mamy dużo do zrobienia w tej materii.

Ansip mówił również o potrzebie ujednolicenia zasad panujących na rynku cyfrowym w poszczególnych krajach europejskich. Podkreślił, że stworzenie zharmonizowanych reguł sprzedaży dóbr materialnych oraz treści niematerialnych drogą elektroniczną jest teraz jednym z priorytetów UE. Dodał też, że podjęte zostaną prace związane ze sprawą przenoszenia treści. Chodzi o udostępnienie wykupionych przez użytkownika treści cyfrowych w każdym kraju Wspólnoty.

Ponadto Andrus Ansip przypomniał, jak wiele sukcesów UE ma już na swoim koncie w związku z gospodarką cyfrową. Jednym z największych jest zniesienie opłaty roamingowej, która ma zniknąć dokładnie 15 czerwca 2017 r. KE chce również zająć się ułatwieniem czynności w elektronicznym handlu transgranicznym, walką z bezpodstawnym blokowaniem treści zagranicą i planuje obniżyć ceny przesyłek na terenie UE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.