Fundusze europejskie 2014-2020 – nowe perspektywy

Flaga Unii Europejskiej

fdecomite, flickr

Chociaż wciąż jeszcze mogą pojawiać się nabory do projektów finansowanych ze środków unijnych przeznaczonych na lata 2007-2013, to znamy już jednak plany wykorzystania dotacji przekazanych Polsce na okres 2014-2020. Mają one pozwolić na sfinansowanie łącznie 16 programów regionalnych, a do tego 8 programów krajowych i 1 ponadregionalnego o nazwie Polska Wschodnia. Poziom zaangażowania środków uzyskanych z Unii Europejskiej ma wynosić 85% w każdym regionie, poza Mazowszem. W woj. mazowieckim będzie to 80%.

Znaczna część pieniędzy, które przywędrowały do nas z budżetu Wspólnoty, zostanie wykorzystana do poprawienia atrakcyjności Polski oraz jej poszczególnych regionów w oczach inwestorów. W ramach programu Infrastruktura i Środowisko rząd zamierza wyłożyć fundusze na rozwój infrastruktury technicznej oraz na poprawę stanu środowiska naturalnego. Przy okazji, ma dojść do poprawy ochrony zdrowia oraz do rozwoju spójności terytorialnej. W ramach programu Inteligentny Rozwój zastępującego Innowacyjną Gospodarkę rząd udzielić ma pomocy jednostkom prowadzącym badania naukowe, jednocześnie wspierając rozwój nowych technologii. Dzięki środkom unijnym zacieśniona ma zostać współpraca miedzy przedsiębiorstwami a naukowcami. Nowym programem, zastępującym wcześniejszy Kapitał Ludzki ma być Wiedza Edukacja Rozwój. W jego ramach rząd ma wyłożyć środki na edukację, poprawę mobilności polskich pracowników oraz zwiększenie zatrudnienia i walkę z ubóstwem.

Należy pamiętać, że do 2020 r. szczególnie warto skorzystać z możliwości uzyskania wszelkich dofinansowań, ponieważ już teraz wiadomo, że przekazane tym razem środki są ostatnią tak dużą pulą, jaką udało nam się ugrać. Zakłada się bowiem, że za 6 lat nasza kraj będzie miał już odpowiednio rozbudowaną infrastrukturę, a do tego zakończone zostaną wszelkie działania mające na celu ochronę środowiska naturalnego i zagospodarowanie odpadów. Natomiast kondycja rodzimej gospodarki ma się wyraźnie poprawić, a tym samym jej konkurencyjność ma sięgnąć w pełni satysfakcjonującego poziomu.

W poprzednich latach udało nam się naprawdę rozsądnie gospodarować pieniędzmi otrzymanymi z UE. Rozpoczęto wiele programów mających na celu poprawienie sytuacji poszczególnych grup społecznych występujących w naszym kraju. Korzystają na tym zarówno jednostki prywatne, jak też firmy. Szacuje się, że do końca ubiegłego roku wydaliśmy łącznie 270 miliardów euro, które uzyskaliśmy z budżetu Wspólnoty.

Jeden komentarz.

  1. Piotr pisze:

    Czy jest możliwość otrzymania dofinansowania ze środków UE na nowo powstającą firmę detektywistyczną? Jezeli tak to jakie należy spełnić warunki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.