Firma w rękach kobiety: przedsiębiorczość, obawy, szanse

businesswoman

Polskie kobiety coraz częściej stają na czele firm działających w różnych branżach. Okazuje się, że radzą sobie z tym naprawdę bardzo dobrze. Według statystyk, bizneswomen poświęcają się swojej pracy w większym stopniu niż panie zatrudnione na etacie. Są przy tym nieźle wykształcone i silnie zmotywowane do osiągnięcia sukcesu zawodowego. Co więcej, w porównaniu do mieszkanek innych europejskich krajów, Polki chętniej zakładają własne przedsiębiorstwa.

Wbrew powszechnym opiniom, kobiety prowadzące swoje firmy wykazują się przedsiębiorczością z pewnością nie mniejszą niż mężczyźni. Dodatkowo, z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że panie poświęcają firmie ok. 40 godzin tygodniowo podczas, gdy mężczyźni potrzebują na to nieco więcej czasu. Mimo tego, przedsiębiorstwa kobiet wcale nie funkcjonują gorzej. Można więc wywnioskować, że praca pań jest efektywniejsza. Kobiety lepiej gospodarują czasem i bardziej skupiają się na konkretnych działaniach.

Być może właśnie dlatego wyniki badań Credit Suisse Research Institute pokazują, że firmy kobiet lepiej radzą sobie w czasach kryzysu niż jednostki zarządzane przez mężczyzn. Eksperci twierdzą, że jest to związane z faktem, iż panie rzadziej ryzykują zaciągając kredyty i działają znacznie ostrożniej od mężczyzn. To natomiast pomaga w zapobieganiu nadmiernym problemom. Do tego, kobiety lepiej radzą sobie w kontaktach interpersonalnych i są bardziej odporne na stres.

Chociaż wiele kobiet wstrzymuje się z rozpoczęciem własnego biznesu, choćby ze względu na obawy przed zaniedbaniem obowiązków rodzinnych, to okazuje się, że businesswomen bardzo dobrze łączą obowiązki domowe z zawodowymi. Dobra organizacja i motywacja, jaką jest dla nich chęć zapewnienia bytu rodzinie sprawiają, że maksymalnie angażują się we wszystkie działania. To powoduje, że firmy prowadzone przez kobiety mają szanse na sukces i przetrwanie nawet w tych trudniejszych czasach.

Te panie, które chciałyby założyć przedsiębiorstwo, ale nie mają wystarczającej odwagi, mogą skorzystać ze specjalistycznych szkoleń i spotkań takich, jak choćby zorganizowane niedawno w Krakowie „Kobieca firma – blaski i cienie”. Prowadzący je specjaliści, w tym trenerzy i doradcy tłumaczą, jak poradzić sobie z poszczególnymi aspektami biznesu, udzielają cennych wskazówek i omawiają wszystkie wady oraz zalety posiadania własnej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.