Etnodizajn, czyli polskie firmy zarabiają na rękodziele

etno design

Rękodzieło już od kilku lat jest w Polsce bardzo cenione. Niemniej jednak, dopiero niedawno pojawiła się moda na tzw. etnodizajn, czyli produkty stylizowane na sztukę ludową. Okazuje się, że polski folklor interesuje zarówno rodaków, jak i zagranicznych odbiorców. Jego popularność rośnie nie tylko ze względu na ciekawe wzornictwo i niekwestionowane walory estetyczne, ale również z uwagi na jego funkcjonalność. Trzeba pamiętać, że wytwory sztuki ludowej praktycznie zawsze powstawały po to, by zaspokajać konkretne potrzeby twórców, więc nie da się odmówić im użyteczności. W dzisiejszych czasach większość z nich pełni funkcję stricte ozdobną.

Etnodizajn może przybierać różne formy. Rzadko ogranicza się jedynie do odpowiedniego wzornictwa. Bardzo często obejmuje również precyzyjny dobór materiałów oraz stosowne techniki pracy przypominające te, które wykorzystywali Polacy przed wieloma laty. Warto zaznaczyć, że na tego typu produktach zarabiają nie tylko prywatne osoby, które chcą dorobić rękodziełem. Ręcznie robione artykuły o charakterze ludowym rozpowszechniane są także przez firmy, które wyspecjalizowały się już w tym kierunku i próbują podbić rynek krajowy oraz międzynarodowy.

Jedną z największych zalet etnodizajnu jest fakt, że daje on niemal nieograniczone możliwości tworzenia. Dzięki temu, każdy produkt można ściśle dopasować do potrzeb indywidualnego klienta. Szeroka kolorystyka, multum wzorów i wiele technik sprawia, że można w ten sposób wytwarzać artykuły spersonalizowane, celujące w gust konkretnej osoby. Nie ma też ograniczeń, jeśli chodzi o kategorię produktów, w której można wykorzystać takie zdobnictwo. Etnodizajn pojawia się przy produkcji odzieży, butów oraz wszelkich dodatków takich, jak choćby torebki. Może być także wykorzystany do zdobienia mebli lub wytwarzania wielu drobnych gadżetów przydatnych w codziennym życiu. Niemniej jednak, może być też wytwarzaniem ozdób, które do klasycznego wnętrza wprowadzą odrobinę rustykalnego klimatu.

Popularność etnodizajnu potwierdzają właściciele firm, które tego typu produkty wprowadzają na rynek. Jak nietrudno jest się domyślić, interesują się nim szczególnie kobiety. Okazuje się, że polskie torebki z rustykalnymi wzorami sprzedawane są nie tylko w kraju, ale też w Belgii, Norwegii, czy w Niemczech. Istnieją spore szanse, że dotrą również do Stanów Zjednoczonych.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.