e-Sens: łatwiej założymy firmę za granicą?

flaga UE

Yanni Koutsomitis/flickr.com

Mimo licznych problemów trapiących Unię Europejską, jej integracja wciąż postępuje. Dowodem tego ma być nowy projekt e-Sens, którego zadaniem będzie tworzenie usług transgranicznych. Ma on m.in. ułatwiać zakładanie firm w innym kraju.

Nowy projekt e-Sens to kolejny pomysł na integrację Europy. Jego istotą ma być cyfryzacja licznych usług publicznych, która ułatwi korzystanie z nich nie tylko obywatelom danego kraju, ale również innym mieszkańcom Wspólnoty. Twórcy projektu zapowiadają, że dzięki takiemu rozwiązaniu łatwiej będzie m.in. założyć firmę w innym kraju członkowskim. Poza tym dogodniejsze będzie korzystanie ze służby zdrowia oraz z sądów. Ułatwienia mają dotyczyć również europejskich zamówień publicznych.

Całość ma opierać się na udostępnieniu bezpiecznej komunikacji między obywatelami państw członkowskich a organami administracji publicznej działającymi w dowolnym kraju należącym do Unii. Jednym z największych udogodnień ma być pomoc w zrozumieniu zasad prawnych obowiązujących w innych państwach tak, żeby zainteresowany dokładnie wiedział, jakie są jego prawa i obowiązki w konkretnej sytuacji. Dodatkowo więcej operacji będzie można wykonywać drogą elektroniczną. Chodzi tu głównie o zwiększenie liczby dokumentów, które będzie można składać zdalnie do określonych jednostek administracyjnych.

Zdaniem specjalistów, wprowadzenie e-Sens pozwoli przyspieszyć rozwój wielu europejskich firm. Eksperci szacują, że w ten sposób uda się zaktywizować wiele firm, które będą miały ułatwioną drogę do kolejnych, zagranicznych rynków zbytu. Dla samych przedsiębiorstw e-Sens może okazać się natomiast szansą na oszczędności. Zarówno firmy, jak i urzędy będą mogły ograniczyć wydatki związane z papierologią. Załatwianie wielu spraw stanie się też wyraźnie szybsze niż dotychczas. Oprócz tego zakłada się, że takie udogodnienia zachęcą kolejne osoby do zakładania własnej działalności gospodarczej.

Nie wiadomo jeszcze kiedy dokładnie e-Sens będzie gotowe, jednak istnieje szansa, że ukończone zostanie w tym roku. Prace nad jego wdrożeniem trwają już od 2 lat. Cały system będzie opierał się na technologiach ICT, które zostały już dokładnie sprawdzone i wiadomo, że są w stanie realnie usprawnić system usług publicznych w krajach unijnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.