926 upadłości polskich firm w 2013

bankructwo

Na przestrzeni całego ubiegłego roku w Polsce upadło 926 przedsiębiorstw. Chociaż było to aż o 506 firm więcej niż w ostatnim roku przed kryzysem, to jednak wreszcie liczba upadłości była choć trochę mniejsza niż w roku poprzednim. W 2012 r. bowiem bankructwo ogłosiło 941 firm. W 2008 r. z powodu niewypłacalności zamknięto tylko 420 jednostek gospodarczych, jednak już rok później liczba upadłości zaczęła wzrastać i tendencja ta była widoczna do 2012 r.

Z raportu przygotowanego przez firmę Euler Hermes Collections wynika również, że najwięcej przedsiębiorstw zamknięto w lipcu. Upadło wtedy 98 firm. Najlepszym miesiącem dla przedsiębiorców był natomiast grudzień, w którym zanotowano jedynie 58 upadłości. Szczególnie dużo firm upadło w woj. mazowieckim oraz dolnośląskim. Eksperci zauważają jednak, że wynika to niekoniecznie z trudnej sytuacji w tych dwóch regionach, co przede wszystkim z faktu, iż właśnie na Mazowszu, Dolnym Śląsku, a dodatkowo też na Górnym Śląsku znajdują się największe polskie skupiska firm. Natomiast duża liczba działających tam jednostek gospodarczych powoduje, że właśnie na tych terenach dochodzi do wzmożonej liczby upadłości. Zdecydowanie najmniej bankructw odnotowano na Opolszczyźnie, co może mieć związek z faktem, iż jest to najmniejsze polskie województwo, więc także sama liczba funkcjonujących tam przedsiębiorstw jest stosunkowo niewielka.

W 2013 r. największą liczbę bankructw ogłoszono w sektorze budowlanym, który szczególnie mocno odczuwa kryzys gospodarczy. Łącznie z powodu niewypłacalności zamknięto 253 firmy budowlane. Mimo 150 upadłości zanotowanych na przestrzeni całego poprzedniego roku, to sektor sprzedaży hurtowej radził sobie najlepiej, odnotowując najniższą liczbę bankructw. Mimo, że dane dotyczące bankructw w 2013 r. wydają się być pozytywne, to jednak eksperci twierdzą, że nie należy wykazywać nadmiernego optymizmu, bo istnieje duże ryzyko, ze po ostatnim spadku liczby upadłości polskich firm, dane za bieżący rok mogą być już gorsze.

Należy też pamiętać, że upadłości firm wiążą się ze zwolnieniami pracowników, którzy byli w nich zatrudnieni. Z powodu bankructw, w 2013 r. pracę straciło ok. 42,4 tysiąca osób. To o ok. 5,6 tysiąca mniej niż w roku ubiegłym, gdy w wyniku upadłości firm bez pracy zostało ok. 48 tysięcy Polaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.